Monthly Archives: June 2016

Graficul desfăşurării examenelor de corigenţă pentru anul şcolar 2015-2016

grafic-examene-de-corigenta-2016

Premierea elevilor olimpici – 07.06.2016

Veniţi la teatru!

 

 

Afis_Copil_in_europa

Vă aşteaptă un concurs, spectacole deosebite de teatru, ateliere şi bucurie alături de trupele de teatru profesionist selecţionate.

Intrarea este liberă!

Iată şi programul orientativ:

Festivalul de teatru “Copil în Europa”

ediţia a IX-a (21-30.06.2016)

21.06 – Casa Tineretului

17 FESTIVITATEA DE DESCHIDERE
18 SPECTACOL INVITATDoi dintre NOI“- two of us productions- Ana Pepine și Paul Cimpoieru

Spectacolul “Doi dintre NOI“, prezentat in limbajul teatral universal promovat in Romania de trupa “Passe-Partout Dan Puric”, prilejuieste desfasurarea unei sensibile demonstratii de miscare, sunet si imagine, in care gestul strict uman se imbina cu sensurile iubirii si cu istoria artelor si a muzicii pe un parcurs milenar, de la Vivaldi si Piero della Francesca pana la ritmurile cele mai noi.

Un “love story” clasic, senzual, expresiv, desfăşurat pe durata parcursă de când s-a descoperit dragostea şi până azi.

 

22.06- Casa Tineretului

10 – 13 WORKSHOP STEP Ana Pepine
12 – 14 Repetitii trupe liceu ziua 1
14- pauza de prânz
15 – 20 CONCURS SPECTACOL LICEU 1
BAIA MARE- Dramatis Personae “Bureautiques” (38 min)
ARAD Sc Pop Arta- Har “Omul care vorbește singur” (14 min)
CLUJ PC- Șapte “Angajare de clovn cu scene din Cântăreața cheală” (25 min)
TM Aslan- Aslăneștii “Gaițele” (20 min)
ARAD PC- Teatrix “Opera panică” (Cabaret tragic) (35 min)
TM CNB- Heavenly Hell “Malfunctions among passengers” (35 min)
TM ACP- În pom ”Țara lui Gufi” (65 min)

 

23.06- Casa Tineretului

10 – 14 WORKSHOP PANTOMIMA Ana Pepine și Paul Cimpoieru
11 – 14 Repetiții trupe gimnaziu + monolog
14- pauza de prânz
15 – 20 CONCURS SPECTACOL GIMNAZIU
CHIȘINĂU- Micul prinț “Copilul din stele” (28 min)
TM Recaș “Oblio” “In cautarea fericirii” (10 min)
TM Obradovici “Portretul colegei de bancă” (10 min)
PITEȘTI Ad-Hoc “Cabaretul cuvintelor” (25 min)
CHIȘINĂU- Micul prinț “Moldova-floare de dor” (10 min)
BUFTEA – Bastion “Trei zile” (30 min)
TM In Pom “Viata ca o poveste” (65 min)
TM HH Jr “Ghost napped” (40 min)

 

24.06- Casa Tineretului

10 – 14 WORKSHOP
11 – 14 Repetitii trupe liceu ziua 2 si 3
14- pauza de prânz
15 – 20 CONCURS SPECTACOL LICEU 2
PITESTI- Ad-Hoc “Buzunarul cu pâine” (45 min)
CĂLĂRAȘI- Trepte “…dincolo?” (70 min)
BOTOSANI- Atelierul de teatru “Un spectacol panfomatic” (45 min)
PANCIU- Protha“O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii” (75 min)

 

25.06- Casa Tineretului

10 – 14 CONCURS MONOLOG + SPECTACOL LICEU 3
FAGARAS Mon
CLUJ PC Mon
PITESTI Mon
TM Ion Vidu Mon
TM Moisil Mon
TM Sc 2 (total monolog 1 h 40 min)
CLUJ PC Păpuși- Preambule “Moara dracilor” (30 min)
FĂGĂRAȘ- Evadart “7 povești despre moarte și viață” (45 min)
TM Moisil- Persona “Pijamale” (40 min)
14- pauza de prânz
15 WORKSHOP LUPTE Edwin Sebastian Mark (Bastion)
17 WORKSHOP CREATIVITATE Alexander Hausvater

 
26.06-

WORKSHOP IMPROVIZAȚIE
WORKSHOP 2

 

27.06-

10 WORKSHOP TEATRU DANS Tunde Baczo
17 WORKSHOP 2
– Piața Sf Gheorghe
20 SPECTACOL INVITAT “Circus Mundi”Auăleu Teatru
21.30 DEMO FOC Amaris Agni

 

28.06-

10 – 14 WORKSHOP “Corpul în mișcare”- Ștefan Lupu
14- pauza de prânz
17 WORKSHOP ACTORIE

 

29.06- Teatrul German de Stat Timișoara

10 – 14 WORKSHOP “Corpul în mișcare”- Ștefan Lupu
14- pauza de prânz
17 FESTIVITATEA DE PREMIERE
18 SPECTACOL INVITATZic Zac Andrea Gavriliu, Ștefan Lupu, Costin Gabriel

Zic Zac” este spectacolul generației noastre. Vorbește despre etapele unei relații: simpatie și antipatie, porniri animalice și dezbateri filozofice, sensibilitate și cruzime, frici personale și nevoia de a ne găsi jumătatea. Toate acestea sunt înglobate într-o călătorie psihedelică plină de umor și, mai ales, Muzică!

 

30.06

10 WORKSHOP
Plecarea invitaților